Tájékoztatás az állattartók kötelezettségeiről

 

 

A Mátészalka városban lakó, kedvtelésből állatokat tartók számára összefoglaljuk azokat a jogszabályi rendelkezéseket, amelyek előírják az állattartással összefüggő kötelezettségeiket, így ezzel kapcsolatosan több tévhit tisztázódhat. Tájékoztatónkban a kedvtelési célú állattartáson belül főként az ebtartással kapcsolatos legfontosabb tudnivalók, szabályok ismertetése a célunk.


Ne feledjük, a kedvtelési célú állattartás az alapvető tartási feltételek biztosítása mellett mindenki számára lehetőség, azonban egyben az állatról való gondoskodás felelősségét és kötelezettségét is magában foglalja!

 

Az állatok tartásának általános szabályai

 

-        Az állattartó gondoskodni köteles az állat megfelelő és biztonságos elhelyezéséről, szakszerű gondozásáról, szökésének megakadályozásáról, az állat igényeinek megfelelő rendszeres, de legalább napi egyszeri ellenőrzéséről.

-        A megkötve tartott vagy mozgásában egyéb módon korlátozott állat számára is biztosítani kell a zavartalan pihenés és a sérülésmentes mozgás lehetőségét.

-        A szabadban tartott állatok számára biztosítani kell olyan területet, illetve búvóhelyet, ahol veszély esetén, valamint az időjárás káros hatásaival és az egészségre ártalmas hatásokkal szemben

védelmet találnak.

-        Az állandóan zárt körülmények között tartott állat számára az állattartó köteles az állat szükségleteihez igazodó megfelelő mozgásteret biztosítani.

 

- A kedvtelésből tartott állat ürülékét az állattartó a közterületről köteles eltávolítani.

 

-        Tilos a kistestű ebet 10 m2-nél, közepes testű ebet 15 m2-nél, nagytestű ebet 20 m2-nél kisebb

-        területen tartósan tartani.

-        Ebet állandó jelleggel, hat hónaposnál fiatalabb ebet tartósan kikötve tartani tilos.

-        Belterület közterületén - kivéve az ebek futtatására kijelölt területet - ebet csak pórázon lehet vezetni. (Az ebek póráz nélküli sétáltatására, futtatására a TESCO mellett lévő fás terület vehető igénybe.)

-         Közterületen ebet csak olyan személy vezethet, aki fizikailag képes az eb irányítására, kezelésére és féken tartására.

-        Közterületen az eb tulajdonosának biztosítania kell, hogy az eb sem más állatot, sem embert harapásával ne veszélyeztethessen.

-        -Szájkosarat használni kizárólag az egyed jellemzően agresszív magatartásának ismerete esetén kell.

 

Transzponderes (chip) jelölés

 

-        Négy hónaposnál idősebb eb csak transzponderrel megjelölve tartható, ennek betartását a járási állategészségügyi hivatal ellenőrzi.

-        Az állatorvos köteles az eb transzponderrel történő megjelölését, az eb ivartalanítását, vagy kisállat útlevele kiállítását követő 8 napon belül az eb adatait nyilvántartó országos elektronikus adatbázisban regisztrálni. Az adatbázisban történő regisztráció, valamint az adatbázisban regisztrált eb adatának megváltozása miatti adatmódosítás díjmentes.

-        A transzponderrel megjelölt eb tulajdonosának, a tartó személyének, az eb tartási helyének megváltozása, vagy az állat elpusztulása esetén az eb tartója az adatváltozást 8 napon belül köteles az állatorvossal az adatbázisban regisztráltatni.

-        Az állattartónak rendelkeznie kell a kötelező immunizálásra vonatkozó mindenkori adatokkal és dokumentumokkal, egyedi tartós megjelöléssel rendelkező állat esetében az állat azonosítására vonatkozó adatokkal és dokumentumokkal is. Amennyiben az állat új tulajdonoshoz kerül, részére e dokumentumokat át kell adni.

 

 

 

Veszettség elleni oltás, oltási könyv

 

-        A veszettség elleni védőoltást az ebtartó bármely szolgáltató állatorvossal elvégeztetheti.

-        Az állatorvos az eb vizsgálata, kezelése előtt köteles ellenőrizni, hogy az állat transzponderrel jelölt-e. Veszettség ellen csak elektronikus transzponderrel megjelölt eb oltható.

-        Az állattartó köteles minden három hónaposnál idősebb ebet veszettség ellen saját költségén, az állat állategészségügyi felügyeletét ellátó szolgáltató állat - orvossal beoltatni az alábbiak szerint:
      -      az eb három hónapos korában 30 napon belül,

-          az első oltást követően 6 hónapon belül,

-          ezt követően évenként.

-        Az oltást végző állatorvos az oltás beadását a helyszínen az oltási könyvben igazolja.

-        Az állattartó köteles az immunizálás megtörténtét igazoló oltási könyvet megőrizni, az azt ellenőrző állategészségügyi hatóság felszólítására bemutatni, illetve tulajdon átruházás esetén az új tulajdonosnak átadni, továbbá biztosítani, hogy az oltási könyvet a közterületen az ebre felügyelő személy magánál tartsa az oltás megtörténtének és érvényességének bizonyítása céljából.

-        Az oltási könyv megrongálódása, elvesztése esetén az oltást végző állatorvostól nyolc napon belül az oltási könyv pótlását kell kérni.

 

Kóbor és elkóborolt ebek

 

-        A települési önkormányzat kötelező feladata a település belterületén a kóbor állatok befogása. Az így befogott kóbor állat - amennyiben a befogástól számított 15 napon belül a kóbor állat tulajdonosa nem válik ismertté - az állam tulajdonába kerül. Az állatvédelmi hatóság gondoskodik az állat tulajdonjogának átruházásáról, ha az eredménytelen, az állat végleges elhelyezéséről.

-         Ha a kóbor, vagy elkóborolt állat tulajdonosa ismertté válik, a tulajdonos köteles az állatot visszavenni, valamint a befogásával és elhelyezésével kapcsolatos költségeket megtéríteni. Ha a tulajdonos az állatot nem veszi vissza, vagy az állat egészségét súlyosan veszélyeztető tartási körülmények miatt az állat a tulajdonos részére nem adható ki, az állatvédelmi hatóság.

-        Az addig felmerült költségek megtérítésére való kötelezés mellett - az állatot elkobozza, ezt követően gondoskodik az állat tulajdonjogának átruházásáról, vagy az állat végleges elhelyezéséről.

-        Ha az állat végleges elhelyezése csak rendszeres költségráfordítással biztosítható, a korábbi tulajdonos a jogsértés súlyától, ismétlődésétől függően legfeljebb 12 hónapra jutó költség fizetésére kötelezhető.

 

Állatvédelmi bírság

 

-        Aki tevékenységével vagy mulasztásával az állatok védelmére, kíméletére vonatkozó jogszabály, vagy hatósági határozat előírását megsérti, vagy annak nem tesz eleget állatvédelmi bírságot köteles fizetni.

-        Az állatvédelmi hatóság által kiszabható állatvédelmi bírság alapösszege tizenötezer forint.

-        A bírság mértékének megállapításához a bírság alapösszegét meg kell szorozni a vonatkozó jogszabály mellékletében található szorzókkal.

-        Több tényállás együttes fennállása esetén a bírság mértéke nagyobb összeget is kitehet.


A bírság megállapítását megalapozó jogsértéseket és azok szorzószámait az állatvédelmi bírságról szóló

244/1998. (XII. 31.) Korm. rendelet tartalmazza.
 


Az előírásokat az alábbi jogszabályok tartalmazzák:

-        az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény,

-        a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet,

-        az állatvédelmi hatóság kijelöléséről szóló 334/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet,

-        az állatvédelmi bírságról szóló 244/1998. (XII. 31.) Korm. rendelet,

a veszettség elleni védekezés részletes szabályairól szóló 164/2008. (XII. 20.) FVM rendelet.

 

                                                                 Mátészalkai Polgármesteri Hivatal